Our Staff

  • Leadership Team

  • Mrs Amanda Lamy

    Headteacher
  • Mrs Julia Burridge

    Deputy Headteacher
  • Mrs Julie Quigley

    Assistant Headteacher & SENCO
  • Mrs Gill Haldane

    School Business Manager
  • Year 3 Teachers

  • Mrs Jo Gray

    Class Teacher 3S
  • Mrs Wendy Dixon

    Class Teacher 3P
  • Mrs Gemma Reeves

    Class Teacher 3J (3 days)
  • Mrs Deborah Lasrado

    Class Teacher 3J (2 days)
  • Year 4 Teachers

  • Mr Joe Tazzyman

    Class Teacher 4S
  • Mrs Alessia Jones

    Class Teacher 4P
  • Mr Graham Devine

    Class Teacher 4J
  • Year 5 Teachers

  • Mrs Alia Khan

    Class Teacher 5S
  • Mrs Divina Phillips

    Class Teacher 5P (3 days)
  • Mrs Cassie Thompson

    Class Teacher 5P (2 days)
  • Miss Elizabeth Muir

    Class Teacher 5J
  • Year 6 Teachers

  • Mr Richard Sewell

    Class Teacher 6S
  • Miss Lucy Powell

    Class Teacher 6P
  • Miss N Baughan

    Class Teacher 6J
  • Other Teaching Staff

  • Mrs Donna Pullen

    Part-Time R.E. Leader
  • Mrs Karen De Brunner

    Y5 Class, Modern Foreign Languages and Swimming
  • Higher Level Teaching Assistants/1:1 Support

  • Mrs Karen De Brunner

    Y4 Class, Swimming
  • Mrs Pat Curtis

    Y6 Class, Inclusion and Well Being
  • Mrs Lucy Brown

    Y6 Class, ICT & Learning Resource Centre Leader.
  • Senior Teaching Assistants

  • Ms Lydia Ascroft

    Y3 Class
  • Mrs Kelly Burns

    Y3 Class
  • Mrs Wendy Searle

    Y3 Class
  • Miss Julie Clare

    Y4 Class
  • Mrs Jane Whitfield

    Y4 Class
  • Mrs Susan Wadey

    Y4 Class
  • Mrs Kathryn Asten

    Y5 Class and English as an Additional Language
  • Mrs Rebecca Poulton

    Y5 Class
  • Ms Fiona Glithero

    Y5 Class
  • Mrs Lydia Haines

    Y5 Class and Play Leader
  • Mrs Julia McClelland

    Y5 Class
  • Mrs Bev Duggan

    Y6 Class
  • Mrs Yvette Gale

    Y6 Class
  • Administration

  • Mrs Gill Haldane

    School Business Manager
  • Mrs Lisa Sealy

    School Admin Manager and PA to Headteacher
  • Mrs Kaye Booth

    School Admin (Finance and Admissions)
  • Mrs Tracey Cable

    School Admin
  • Miss Julia McClelland

    School Admin
  • Premises

  • Mr Alan Munns

    Site Manager
  • Mrs Sharon Oram

    Housekeeper
  • Mrs Karen Rogers

    Housekeeper
  • Mrs Jega Sritharan

    Housekeeper
  • Lunchtime Staff

  • Mrs Kelly Burns

    Midday Supervisor
  • Mrs Pippa James

    Midday Supervisor
  • Mrs Ozlem Yildirim-Mehmet

    Midday Supervisor
  • Mrs Diane Murray

    Dining Room Staff
  • Mrs Elaine Patchett

    Dining Room Staff
  • Mrs Tracey Yelloly

    Dining Room Staff
  • Mrs Cheryl Hill

    Dining Room Staff
  • Mrs Lydia Haines

    Play Leader
  • Subject Responsibilities

  • Mrs Julia Burridge

    Curriculum Overview/Literacy, School Council
  • Mrs Alessia Jones

    Art & Display
  • Mrs Amanda Lamy

    Assessment
  • Mr Richard Sewell

    Computing
  • Mrs Cassie Thompson

    DT
  • Mrs Divina Phillips

    External Visits Co-ordinator
  • Mr Graham Devine

    Geography
  • Mrs Julie Quigley

    Gifted & Talented & SENCO
  • Mrs Wendy Dixon

    History
  • Mr Joe Tazzyman

    Maths
  • Mrs Karen De Brunner

    Modern Foreign Languages
  • Mrs Gemma Reeves

    Music
  • Miss Lucy Powell & Miss E Muir

    PE
  • Mrs Jo Gray

    PSHCE/Health & Wellbeing
  • Mrs Donna Pullen

    RE
  • Miss Nicola Baughan

    Science
  • Mrs A Khan

    Eco-Reps